Sheriff s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor

• 29 Iulie 2021 10:58

Sheriff a învins campioana Armeniei, Alashkert, cu scorul general 4-1 și s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Formația tiraspoleană și-a asigurat cel puțin participarea în grupele Conference League, transmite IPN.

Sheriff a învins-o cu 3-1 pe Alashkert în returul de la Tiraspol. Armenii au deschis scorul în minutul 10, prin Aleksandar Glisic, dar Sheriff a întors rezultatul până la pauză, după golurile lui Gustavo Dulanto și Henrique Luvannor. Sebastien Thill a stabilit scorul final în minutul 87, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri.

„Sunt mulțumit de rezultat, dar și de jocul echipei. Obiectivul minim l-am îndeplinit”, a declarat la conferența de presă antrenorul echipei Sheriff, Yuri Vernydub.

În turul trei preliminar al Ligii Campionilor, Sheriff va juca cu campioana Serbiei, Crvena Zvezda. Primul meci va avea loc în deplasare, pe 3 sau 4 august, iar returul – la Tiraspol, pe 10 august.