Sheriff s-a calificat în runda a doua preliminară a Ligii Campionilor

• 20 August 2020 11:06

Sheriff a debutat cu dreptul în noua ediție a Ligii Campionilor. Formația tiraspoleană a învins campioana Luxemburgului, Fola Esch, cu 2-0. Golurile au fost marcate de Anatole Abang (minutul 36) și Andrej Lukic (81), transmite IPN.

„În prima repriză am găsit greu drum spre poarta adversă pentru că în cupele europene nu sunt adversari ușori. Felicit băieții pentru această victorie”, a declarat antrenorul echipei Sheriff, Zoran Zekic.

În turul doi preliminar, Sheriff va întâlni echipa azeră Qarabag. Partida va avea loc pe 26 august la Baku, și se va juca dintr-o singură manșă. Campioana Moldovei a mai evoluat de două ori contra echipei Qarabag în cupele europene, fiind eliminată de fiecare dată.