Sheriff joacă în această seară primul meci din play-off-ul Ligii Europa

• 24 August 2023 19:27

Campioana Republicii Moldova, Sheriff, joacă în această seară, în deplasare, de la ora 21:45, primul meci din play-off-ul Ligii Europa, contra campioanei din Insulele Feroe, KÍ Klaksvík, potrivit unui comunicat de presă al Federației Moldovenești de Fotbal (FMF).

„Partida va fi transmisă de postul de televiziune WE SPORT. Returul va avea loc pe 31 august, la Tiraspol. Prin calificarea în această etapă a cupelor europene, campioana noastră are deja asigurat un loc în grupele Conference League”, indică FMF, citată de TVR Moldova

Sheriff va susține astăzi al 161-lea meci în cupele europene. Bilanț: 49 de victorii, 44 de egalități, 66 de înfrângeri. Golaveraj 148-168. În ediția din acest an a cupelor europene, Sheriff a mai jucat două etape preliminare de Champions League.

În primul tur, campioana noastră a trecut de Farul Constanța (România) cu scorul general de 3-1: 0-1 în deplasare și 3-0 (după prelungiri) la Tiraspol. Iar în turul 2 a fost eliminată de campioana Israelului, Maccabi Haifa, după 1-0 acasă și 1-4 (1-2), în prelungiri, în deplasare.

De asemenea, campioana Moldovei a trecut în turul trei preliminar al Ligii Europa de gruparea BATE Borisov, 5-1 acasă și 2-2 în deplasare.