Sheriff a urcat pe primul loc în clasamentul „all-time” al Diviziei Naționale

• 24 Februarie 2021 16:49

Grație victoriei de astăzi, 24 februarie, cu Zimbru, formația Sheriff a reușit să ajungă, în premieră, pe primul loc în clasamentul „all-time” al Diviziei Naționale. Tiraspolenii au adunat 1616 puncte, cu două mai multe decât Zimbru, transmite IPN.

Zimbru, singura echipă care a participat la toate cele 30 de ediții ale Campionatului Moldovei, a cedat cu 0-4 în fața echipei Sheriff, în cadrul etapei a 22-a din Divizia Națională. Golurile au fost marcate de Lovro Bizjak (minutul 14), Rifet Kapic (51), Dimitrios Kolovos (58) și Franck Castaneda (90+2). Sheriff și-a păstrat avansul de nouă puncte față de Petrocub, care ieri, 23 februarie, a reușit scorul campionatului, 9-1 cu Codru.

Într-o altă partidă a etapei a 22-a, Dinamo-Auto a surclasat-o pe Speranța, cu 4-0. Golurile au fost marcate în repriza secundă de Litveacov, Cemîrtan, Rogac și Mihaliov.