Serena Williams, Naomi Osaka și Su-Wei Hsieh, în sferturi la Australian Open. Williams, posibil duel cu Halep

• 14 Februarie 2021 10:22

Jucătoarele de tenis Serena Williams (SUA, 11 WTA, favorită nr. 10), Naomi Osaka (Japonia, 3 WTA, favorită nr. 3) și Su-Wei Hsieh (Taiwan, 71 WTA) s-au calificat duminică în sferturile turneului Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, transmite Agerpres.

Williams a trecut în trei seturi, 6-4, 2-6, 6-4, în două ore și zece minute, de belarusa Arina Sabalenka (7 WTA, favorită nr. 7). Williams a reușit 9 ași pe parcursul meciului, față de 4 ai adversarei sale, dar a comis și 8 duble greșeli, belarusa făcând doar 4.

Naomi Osaka a avut nevoie tot de trei seturi pentru a o învinge pe Garbine Muguruza (Spania, 14 WTA, favorită nr. 14), 4-6, 6-4, 7-5. În mai puțin de două ore, cât a durat partida, nipona a avut 11 ași (8 pentru Muguruza) și a comis 4 duble greșeli, față de doar două ale ibericei.

În fine, Su-Wei Hsieh (35 ani) a produs o mare surpriză după ce, la capătul a doar 71 de minute, a trecut de cehoaica Marketa Vondrousova (20 WTA, favorită nr. 19) în două seturi, 6-4, 6-2. Jucătoarea din Taiwan, care atinge pentru prima oară sferturile unui turneu de Mare Șlem, nu a izbutit niciun as pe parcursul întâlnirii (3 pentru Vondrousova) dar a comis doar 2 duble greșeli (față de 5 ale cehoaicei).

Serena Williams va fi adversara Simonei Halep (2 WTA, favorită nr. 2) în sferturi, în cazul în care jucătoarea din România va trece de poloneza Iga Swiatek, duminică, în optimi.

Hsieh și Osaka se vor întâlni în antepenultima fază a competiției.