Șeful Moldovagaz a anunțat prețul pentru gazul procurat de la Gazprom în luna februarie

  • 01 Februarie 2024 10:53
Șeful Moldovagaz a anunțat prețul pentru gazul procurat de la Gazprom în luna februarie

În februarie 2024, prețul de achiziție al gazelor naturale furnizate de Gazprom Republicii Moldova va fi de 354,34 dolari pentru o mie de metri cubi.

Președintele SA „Moldovagaz”, Vadim Ceban, scrie pe canalul său de Telegram că întregul volum de gaze procurat de la concernul rusesc Gazprom va fi direcționat către regiunea transnistreană.

În luna decembrie, Moldovagaz a procurat gazul rusesc la un preț de 785 de dolari pentru o mie de metri cubi. 

Potrivit lui Ceban, în luna ianuarie, prețul gazului procurat de la Gazprom a fost de 378,1 dolari per mia de metri cubi.

Conform contractului semnat în octombrie 2021, prețul gazelor naturale cumpărate de Moldovagaz de la Gazprom se calculează diferit pe timp de iarnă și de vară.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Colecția de Jazz cu Daniela Nicolae
Meteo Chișinău
4,24
Cer senin
Umiditate:65 %
Vint:1,03 m/s
Sat
12
Sun
12
Mon
11
Tue
12
Wed
16
Arhivă Radio Chișinău