Șefa statului a discutat cu prim-ministrul bulgar despre agenda de reforme a R. Moldova

  • 06 Iunie 2022 19:58
Șefa statului a discutat cu prim-ministrul bulgar despre agenda de reforme a R. Moldova

Președinta Maia Sandu a avut luni, 6 iunie, o discuție telefonică cu prim-ministrul Bulgariei, Kiril Petkov. Discuția s-a axat pe recentele evoluții de securitate din regiune, dar și pe eforturile de gestionare a crizelor curente cu care se confruntă R.Moldova.

Potrivit unui comunicat, oficialii au vorbit și despre agenda de reforme a R.Moldova și parcursul ei european. În context, șefa statului a confirmat angajamentul R. Moldova de a continua reformele lansate în ultimul an.

De asemenea, președinta Maia Sandu și premierul Kiril Petkov au discutat despre aprofundarea relațiilor bilaterale în domeniul educației.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Fonograful de vineri cu Victor Buruiana
Meteo Chișinău
29,17
Câțiva nori
Umiditate:45 %
Vint:3,84 m/s
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Tue
29
Wed
30
Arhivă Radio Chișinău