Secretarul de stat Sergiu Mihov a participat la reuniunea Consiliului Miniștrilor Afacerilor Externe ai statelor membre ale OCEMN
-
19 Decembrie 2025 19:40
Secretarul de stat Sergiu Mihov a participat astăzi, în format online, la reuniunea Consiliului Miniștrilor Afacerilor Externe ai statelor membre ale Organizației pentru Cooperare Economică la Marea Neagră (OCEMN).
În intervenția sa, Sergiu Mihov a subliniat rolul OCEMN ca platformă importantă de cooperare economică regională, care promovează conectivitatea și dezvoltarea durabilă, inclusiv prin implementarea agendei economice comune.
Oficialul a reconfirmat angajamentul Republicii Moldova pentru consolidarea cooperării economice regionale și a evidențiat importanța colaborării sectoriale, facilitării comerțului și a avansării unor inițiative concrete în domenii de interes comun. Totodată, a accentuat necesitatea dezvoltării parteneriatelor OCEMN cu alte organizații internaționale și regionale.
Secretarul de stat a condamnat ferm războiul de agresiune al Federației Ruse împotriva Ucrainei și a reafirmat sprijinul Republicii Moldova pentru suveranitatea, independența și integritatea teritorială a Ucrainei, în cadrul frontierelor sale recunoscute la nivel internațional. În acest context, a subliniat că Republica Moldova subscrie declarației comune a grupului de state membre privind condamnarea încălcării dreptului internațional și a principiilor Cartei OCEMN de către Federația Rusă, se arată într-un comunicat al Ministerului Afacerilor Externe al Republicii Moldova.
În încheiere, secretarul de stat Sergiu Mihov a evidențiat importanța consolidării cooperării economice în regiunea extinsă a Mării Negre și a exprimat aprecierea Republicii Moldova pentru eforturile Republicii Bulgaria în perioada exercitării Președinției OCEMN.

