Scrimă: Adrian Dabija a câștigat Cupa României la spadă

  • 13 Noiembrie 2025 21:20
Scrimă: Adrian Dabija a câștigat Cupa României la spadă

Scrimerul Adrian Dabija (CSM Olimpia Satu Mare) a câștigat Cupa României la spadă masculin, joi, în Sala ''Ana Pascu'' din București, după ce l-a învins în finală pe Claus Sebeșan (CSU Târgu Mureș), cu 15-9.

Podiumul a fost completat de Matei Cotruță (CS UNEFS București) și de Marton Mezinger (CSM Olimpia Satu Mare), transmite Agerpres.
În semifinale, Dabija a trecut cu 15-14 de coechipierul său Mezinger, iar Sebeșan l-a învins pe Cotruță cu 15-8.

La competiție s-au aliniat 70 de spadasini de la 11 cluburi.

Vineri va avea loc proba masculină pe echipe, sâmbătă e programat concursul individual feminin, iar duminică se va desfășurat proba feminină pe echipe.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Știri* Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
22,74
Cer senin
Umiditate:70 %
Vint:1,77 m/s
Sun
26
Mon
28
Tue
29
Wed
26
Thu
26
Arhivă Radio Chișinău