Rusia a expulzat 40 de diplomați germani, după o mișcare similară a Germaniei la începutul lunii

  • 25 Aprilie 2022 17:10
Rusia a expulzat 40 de diplomați germani, după o mișcare similară a Germaniei la începutul lunii

Ministerul rus de Externe a declarat luni că a declarat 40 de angajați diplomatici germani „personae non gratae” într-o acțiune de retorsiune după ce Berlinul a expulzat același număr de diplomați ruși, relatează Reuters.

Ministerul de Externe al Rusiei a declarat că a luat decizia după ce Germania a declarat, pe 4 aprilie, „indezirabili” 40 de oficiali de la ambasada Rusiei la Berlin, informează HotNews.ro.

Șefa diplomației germane a subliniat atunci că respectivii angajați ai Ambasadei Rusiei constituie „o amenințare pentru cei care caută o protecție aici la noi”.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
18,29
Cer fragmentat
Umiditate:76 %
Vint:2,26 m/s
Fri
24
Sat
23
Sun
26
Mon
29
Tue
29
Arhivă Radio Chișinău