Rusia a expulzat 40 de diplomați germani, după o mișcare similară a Germaniei la începutul lunii

  • 25 Aprilie 2022 17:10
Rusia a expulzat 40 de diplomați germani, după o mișcare similară a Germaniei la începutul lunii

Ministerul rus de Externe a declarat luni că a declarat 40 de angajați diplomatici germani „personae non gratae” într-o acțiune de retorsiune după ce Berlinul a expulzat același număr de diplomați ruși, relatează Reuters.

Ministerul de Externe al Rusiei a declarat că a luat decizia după ce Germania a declarat, pe 4 aprilie, „indezirabili” 40 de oficiali de la ambasada Rusiei la Berlin, informează HotNews.ro.

Șefa diplomației germane a subliniat atunci că respectivii angajați ai Ambasadei Rusiei constituie „o amenințare pentru cei care caută o protecție aici la noi”.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Ora de vârf cu Corneliu Rusnac
Meteo Chișinău
29,17
Câțiva nori
Umiditate:50 %
Vint:4,1 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Arhivă Radio Chișinău