România, învinsă de Olanda cu 3-0, în meci amical

  • 15 Noiembrie 2017 09:27
România, învinsă de Olanda cu 3-0, în meci amical

Naționala de fotbal a României a fost învinsă de formația Olandei cu scorul de 3-0 (0-0), marți seara, pe Arena Națională din București, într-un meci amical.

Olanda, echipă care a ratat calificarea la Cupa Mondială din 2018, s-a impus fără drept de apel, prin golurile marcate de Memphis Depay (47), Ryan Babel (56) și Luuk de Jong (81). Aceasta este prima înfrângere pentru selecționerul Cosmin Contra în patru meciuri.

Contra a făcut opt schimbări în ''unsprezecele'' de start față de jocul amical cu Turcia (2-0), de la Cluj-Napoca, iar înaintea primului fluier l-a pierdut pe fundașul Bălașa, accidentat la încălzire.

Golurile au fost marcate de Depay '47, Babel '57 și De Jong '81.

România a evoluat în formula: Pantilimon - Hanca (Torje '63), Chiricheș, Moți, Ganea - Chipciu, Hoban (Pintilii '74), Bicfalvi (Alibec '67), Tănase  (Grozav '63)- Budescu (Stanciu '46), Țucudean (Andone '46). Selecționer: Cosmin Contra

Olanda a jucat cu: Cillessen - Veltman, Ake, Van Dijk, De Ligt - Propper (Van Ginkel '62), Strootman (Vilhena '78), Blind  (Promes '87)- Berghuis (Van de Beek '83), Babel (De Jong '62), Depay (Sneijder '62). Selecționer: Dick Advocaaat

Tags

Alte Noutati

LIVE: Obiectiv, România!
Meteo Chișinău
28,89
Nori împrăștiați
Umiditate:40 %
Vint:5,35 m/s
Fri
24
Sat
22
Sun
26
Mon
28
Tue
26
Arhivă Radio Chișinău