România | Florin Cîțu explică de ce și-a depus mandatul
-
12 Martie 2020 17:42
Ministrul interimar al Finanțelor, Florin Cîțu, explică pe Facebook, într-un ”mesaj important pentru români”, că a luat decizia de a renunța la funcția de prim-ministru chiar înaintea plenului de învestire, pentru că Ludovic Orban trebuie să fie șeful Guvernului în România, nu el.
„Este o decizie la care am reflectat mult în ultimul timp urmărind evoluția situației prin care trece România astăzi”, a spus Cîțu, potrivit Digi2.ro.
Administrația Prezidențială a României a anunțat, chiar înaintea plenului reunit al Parlamentului pentru învestirea Guvernului Cîțu, că ministrul Finanțelor și-a depus mandatul de premier desemnat.
Klaus Iohannis urmează să facă declarații în cursul zilei.

