România | Florin Cîțu explică de ce și-a depus mandatul

  • 12 Martie 2020 17:42
România | Florin Cîțu explică de ce și-a depus mandatul

Ministrul interimar al Finanțelor, Florin Cîțu, explică pe Facebook, într-un ”mesaj important pentru români”, că a luat decizia de a renunța la funcția de prim-ministru chiar înaintea plenului de învestire, pentru că Ludovic Orban trebuie să fie șeful Guvernului în România, nu el.

„Este o decizie la care am reflectat mult în ultimul timp urmărind evoluția situației prin care trece România astăzi”, a spus Cîțu, potrivit Digi2.ro

Administrația Prezidențială a României a anunțat, chiar înaintea plenului reunit al Parlamentului pentru învestirea Guvernului Cîțu, că ministrul Finanțelor și-a depus mandatul de premier desemnat. 

Klaus Iohannis urmează să facă declarații în cursul zilei. 

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Cadre sonore cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
27,74
Cer acoperit de nori
Umiditate:48 %
Vint:0,45 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
23
Sun
24
Arhivă Radio Chișinău