România face ISTORIE la Cupa Mondială de rugby (FOTO/VIDEO)

• 07 Octombrie 2015 13:10
România face ISTORIE la Cupa Mondială de rugby  (FOTO/VIDEO)

Selecționata de rugby a României a reușit, în meciul împotriva Canadei, cea mai mare revenire din istoria Cupei Mondiale, potrivit site-ului oficial al competiției.

Naționala de rugby a României a învins selecționata Canadei, cu scorul de 17-15, după o revenire de senzație, marți seara, la Leicester, transmite Agerpres.

A fost al treilea joc al "stejarilor" în Grupa D a Cupei Mondiale 2015 din Anglia și Țara Galilor.

Românii au fost conduși cu 15-0, dar au avut o revenire remarcabilă în ultima jumătate de oră, smulgând in extremis victoria în fața "arțarilor".

România a reușit cea mai mare revenire din istoria Cupei Mondiale, potrivit site-ului oficial al competiției.

Echipa României a făcut cea mai slabă primă repriză a sa la acest Mondial, fiind aproape permanent în defensivă și făcând multe greșeli tehnice.

Vlaicu a ratat două lovituri de pedeapsă de la mare distanță, iar nord-americanii au înscris dintr-o lovitură de pedeapsă și un eseu.

Nici debutul reprizei secunde nu a fost favorabil echipei noastre, care a încasat încă un eseu.

"Stejarii" parcă s-au trezit si au trecut la ofensivă, au pus presiune pe formația canadiană și au început o cursă memorabilă de recuperare.

Căpitanul Mihai Macovei a reușit două eseuri spectaculoase, ambele transformate de Vlaicu.

Principalele momente ale pertidei. Sursa: youtube.com/Rugby World.

Românii s-au luptat nu numai cu canadienii, ci și cu cronometrul, dar în cele din urmă valoarea superioară și-a spus cuvântul, iar Vlaicu a concretizat o lovitură de pedeapsă care a adus victoria.

Canada, care a disputat ultimul său meci la Cupa Mondială 2015, a obținut punctul bonus defensiv.

Naționala nostră are acum șansa de a prinde locul al treilea în grupă în cazul unei victorii cu Italia, duminică, iar acest lucru ar fi sinonim cu calificarea directă la CM 2019, scrie Agerpres.