România. Camera Deputaților a ratificat Protocoalele de aderare a Finlandei și Suediei la Tratatul Atlanticului de Nord

  • 20 Iulie 2022 11:59
România. Camera Deputaților a ratificat Protocoalele de aderare a Finlandei și Suediei la Tratatul Atlanticului de Nord

Camera Deputaților, întrunită miercuri în sesiune extraordinară, a adoptat proiectul de lege privind ratificarea Protocoalelor de aderare a Republicii Finlanda și a Regatului Suediei la Tratatul Atlanticului de Nord.

S-au înregistrat 227 de voturi "pentru" și trei abțineri.

Proiectul de lege ratifică Protocolul de aderare a Republicii Finlanda și Protocolul de aderare a Regatului Suediei la Tratatul Atlanticului de Nord, reprezentând o etapă procedurală în parcursul acestor țări spre calitatea de membre cu drepturi depline ale NATO.

Președintele Klaus Iohannis a semnat, luni, decretul pentru supunerea spre ratificare Parlamentului a celor două protocoale, după ce miercurea trecută Guvernul a aprobat proiectul de lege în acest sens.

Protocoalele de aderare la NATO a Finlandei și Suediei au fost semnate pe 5 iulie la Bruxelles.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
19,4
Câțiva nori
Umiditate:80 %
Vint:2,02 m/s
Sun
26
Mon
29
Tue
30
Wed
28
Thu
22
Arhivă Radio Chișinău