România | Au intrat în vigoare o parte dintre prevederile Ordonanței militare

  • 23 Martie 2020 12:13
România | Au intrat în vigoare o parte dintre prevederile Ordonanței militare

În România, de aseară au intrat în vigoare o parte dintre prevederile Ordonanței militare cu noi măsuri pentru prevenirea răspândirii coronavirusului.

Astfel, au fost închise mall-urile și cabinetele stomatologice și a fost interzisă intrarea pe teritoriul României a cetățenilor străini.

De astăzi, de la ora 22,00 se aplică și celelalte prevederi ale ordonanței. Conform documentului, cetățenilor li se recomandă să nu părăsească locuința în timpul zilei decât dacă este absolut necesar sau pentru deplasarea la serviciu, dacă nu pot lucra de acasă, a precizat ministrul de Interne, Marcel Vela. 

De asemenea, cetățenii nu mai au voie să umble în grupuri formate din mai mult de 3 persoane, iar noaptea, între ora 22 și 6 dimineața pot ieși din casă doar dacă au completat o declarație pe propria răspundere sau au o adeverință de la serviciu.

Preoții nu mai pot oficia slujbe decât online, iar la nuntă, botez sau înmormântare pot participa cel mult 8 persoane.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
18,85
Cer fragmentat
Umiditate:79 %
Vint:1,66 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău