România a oferit două milioane de lei pentru renovarea a două grădinițe din Capitală

  • 18 Mai 2018 10:25
România a oferit două milioane de lei pentru renovarea a două grădinițe din Capitală

Grădinițele nr. 145 și nr. 26 din sectorul Buiucani al Capitalei vor fi renovate din banii oferiți de Guvernul României

Primarul general interimar al municipiului Chișinău, Ruslan Codreanu, a inspectat, ieri, aceste grădinițe unde au demarat lucrările de reparație. Instituțiile au beneficiat de grantul oferit de Guvernul României în valoare de câte un milion de lei fiecare. 

În context, primarul general interimar, Ruslan Codreanu, a menționat necesitatea asigurării calității lucrărilor de renovare. „Ne dorim să îmbunătățim condițiile în toate instituțiile de învățământ din municipiu, dar și imaginea sistemului educațional în general", a subliniat primarul interimar, Ruslan Codreanu.

România a alocat 26 de milioane de euro pentru renovarea și reparația grădinițelor din R. Moldova în cadrul „Programului de asistență tehnică și financiară acordată de Guvernul României pentru instituțiile preșcolare din Republica Moldova”, fiind renovate pe parcursul ultimilor ani peste 900 de grădinițe. 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Piese pe alese * Știri
Meteo Chișinău
31,65
Nori împrăștiați
Umiditate:43 %
Vint:5,19 m/s
Mon
25
Tue
24
Wed
20
Thu
20
Fri
21
Arhivă Radio Chișinău