R.Moldova nu va putea redeschide traficul prin punctele de trecere „Larga” și „Ocnița”

  • 10 Aprilie 2020 11:27
R.Moldova nu va putea redeschide traficul prin punctele de trecere „Larga” și „Ocnița”

Ucraina a sistat activitatea punctelor de trecere a frontierei „Kelmențî” și „Sokireanî”, astăzi, 10 aprilie, începând cu ora 07.00. În aceste condiții, autoritățile Republicii Moldova nu vor putea redeschide traficul prin punctele de trecere a frontierei „Larga” și, respectiv „Ocnița”, anunță Poliția de Frontieră, citată de IPN.

Activitatea punctelor de trecere a frontierei „Ocnița – Sokireanî” și „Larga – Kelmențî” urma să fie restabilită, începând cu ziua de azi, 10 aprilie, ora 08.00, conform Dispoziției Comisiei pentru Situații Excepționale.

Poliția de Frontieră roagă călătorii și transportatorii de mărfuri care și-au planificat ieșirea sau intrarea din sau în Republica Moldova prin punctele de trecere respective să opteze pentru „Otaci-Moghiliov-Podolsk”.

Totodată, în scopul prevenirii răspândirii epidemiei de COVID-19, îndeamnă participanții la traficul transfrontalier să amâne călătoriile și să respecte indicațiile autorităților competente.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Agenda globală
Meteo Chișinău
23,76
Cer senin
Umiditate:37 %
Vint:3,13 m/s
Tue
21
Wed
22
Thu
23
Fri
25
Sat
27
Arhivă Radio Chișinău