Rio 2016: REZULTATELE atleților din R. Moldova (se actualizează)

  • 22 August 2016 12:15
Rio 2016: REZULTATELE atleților din R. Moldova (se actualizează)

La Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, Republica Moldova a obținut o medalie de bronz prin Serghei Tarnovschi la canoe sprint, cursa de 1000 metri.

Cele mai bune trei performanțe ale atleților moldoveni la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro:

1. Canoe sprint (locul 3): Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de bronz în cursa de canoe pe distanța de 1000 de metri cu rezultatul 4:00.852.

2-3. Haltere (locul 5): Alexandru Șpac (cat. 77 kg) a ridicat 155 kg la ”smuls” și 192 kg la ”aruncat”, iar la total – 347 kg.

2-3. Atletism (locul 5): Zalina Marghiev a realizat o aruncare de 73,50 metri în finală probei de aruncare a ciocanului.


Rezultatele complete:

DataAtlet Disciplina Proba Rezultat Locul
05/08Alexandra Mîrcatir cu arculR.clasament636 puncte27
06/08-----
07/08Alexei Sancovnatație200 m liber1:48:85 (serii)34
07/08Tatiana Chișcanatație100 m bras1:11:37 (serii)36
07/08Radu AlbottenisTurul ITeymuraz Gabashvili (RUS) 4:6,6:4,6:4 (C)+
08/08Alexandra Mîrcatir cu arculRunda 1/32Aida Roman (MEX) 6-4 (C)+
08/08Alexandra Mîrcatir cu arculRunda 1/16WU Jiaxin (CHN) 0-6 (P)17
08/08Radu AlbottenisTurul IIMarin Cilic (CRO) 3-6, 4-6 (P)17
09/08Valeriu DuminicăjudoRunda 1/16Srdjan Mrvaljevic (MNE) 002-000 (C)+
09/08Valeriu DuminicăjudoRunda 1/8Matteo Marconcini (ITA) 010-110 (P)9
09/10Serghei Cechirhalterecat. 69 kg144 (smuls) + 178 (aruncat) = 322 kg6
10/10Alexandru Șpachalterecat. 77 kg155 (smuls) + 192 (aruncat) = 347 kg5
11/08-----
12/08Dimitriana Surduatletismgreutate15,25 metri (calificări)35
12/08Natalia Prișcepahalterecat. 75 kg97 (smuls) + 116 (aruncat) = 213 kg12
12/08Zalina Marghievatletismciocan71,72 metri (calificări)5 q
12/08Marina Nikișenkoatletismciocan65,19 metri (calificări)24
13/08-----
14/08Lilia Fisikoviciatletismmaraton2:34:05 (PB)27
15/08Serghei Tarnovschicaiac-canoeC1 - 1000m4:05.193 (seria 3, locul 1) Q FA+
15/08Vladimir Letnicovatletismtriplusalt15,29 metri (calificări)38
15/08Zalina Marghievatletismciocan73,50 metri (Finala)5
15/08Natalia Stratulatatletismdisc53,27 metri (calificări)30
16/08Serghei Tarnovschicaiac-canoeC1 - 1000m4:00.852 (Finala A)3
17/08Oleg Tarnovschicaiac-canoeC1 - 200m40.852 (seria 1, locul 2) Q SF+
17/08Oleg Tarnovschicaiac-canoeC1 - 200m40.715 (semifinala 2, locul 3) Q FB+
17/08Mariana Eșanulupte liberecat. 58 kgLissette A. Antes Castillo (ECU) 3-0 (C)+
17/08Mariana Eșanulupte liberecat. 58 kgSakshi Malik (IND) 5-5 (P)11
17/08Serghei Marghievatletismciocan74,97 metri (Calificări)6 q
18/08Oleg Tarnovschicaiac-canoeC1 - 200m40.280 (Finala B, locul 4)12
18/08Ivan Emilianovatletismgreutate17,83 metri (calificări)32
19/08Evgheni Nedealcolupte liberecat. 74 kgGalymzhan Usserbayev (KAZ) 1:4 (P)16
19/08Aaron Cooktaekwondocat. 80 kgLiu Wei-Ting (TPE) 2:14 (P)11
19/08Serghei Marghievatletismciocan74,14 metri (Finala)10
20/08-----
21/08Roman Prodiusatletismmaraton2:27:01 (Finala)104
21/08Nicolae Cebanlupte liberecat. 97 kgAlbert Saritov (ROU) 1:3 (P)12

Legenda:C – câștig, P – pierdere; Q – calificare; SF – semifinală, FA – finala A, FB – finala B.
 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Radiojurnal Chișinău
Meteo Chișinău
3,53
Cer acoperit de nori
Umiditate:98 %
Vint:1,34 m/s
Fri
-0
Sat
-0
Sun
2
Mon
1
Tue
0

Curs oficial BNM 29 Noiembrie 2021

MDL RATĂ TREND
EUR 20.0067 0.1206
USD 17.7357 0.0096
RON 4.0421 0.0244
UAH 0.6543 -0.0016
RUB 0.2348 -0.0026
Arhivă Radio Chișinău