Rio 2016: Alexei Sancov și Tatiana Chișca și-au încheiat evoluția la olimpiadă

• 08 August 2016 12:00

Înotătorii Alexei Sancov și Tatiana Chișca au evoluat la Rio fără a reuși să se califice în semifinale

Înotătorul Alexei Sancov s-a clasat pe locul 34 în proba de 200 metri liber la Jocurile Olimpice de la Rio De Janeiro. Evoluând în prima serie, tânărul de 16 ani a terminat cursa pe locul doi cu rezultatul de 1:48:85, performanță destul de bună, însă insuficientă pentru calificarea în semifinale.

Nici Tatiana Chișca nu a reușit să meargă mai departe la Rio clasându-se pe locul 36 în proba de 100 metri bras. Sportiva noastră a întors prima la jumătatea cursei în seria a doua pe care a încheiat-o, însă, pe locul patru cu rezultatul de 1:11.37.

Astfel, cei doi atleți moldoveni și-au încheiat evoluția la Jocurile Olimpice de la Rio. În concurs mai rămân 21 de sportivi din Republica Moldova care evoluează în opt discipline olimpice: atletism (9), caiac-canoe (2), haltere (3), judo (1), lupte (3), taekwondo (1), tenis (1) și tir cu arcul (1).