Rezultatele concursului de poezie, proză și eseu “Limba Română este patria mea!” ( Nichita Stănescu), ediția a II-a

  • 29 August 10:59
Rezultatele concursului de poezie, proză și eseu “Limba Română este patria mea!” ( Nichita Stănescu), ediția a II-a

Au fost publicate rezultatele concursului de poezie, proză și eseu “Limba Română este patria mea!” ( Nichita Stănescu), ediția a II-a.

Concursul a fost organizat de Institutul Cultural Român ”Mihai Eminescu” la Chișinău, în colaborare cu Consulatul General al României la Bălți și Episcopia de Bălți (fostă a Hotinului) a Mitropoliei Basarabiei, în perioada 1 august – 22 august 2020, pentru a marca aniversarea Zilei Limbii Române.

Rezultatele ediției a II-a a Concursului Limba Română este Patria mea:

Premiul special al juriului - Gheorghe Cecan, student, anul III, Iași, originar din Bălți, învingător al ediției I.
I. LICEENI
Locul I - Zaharcu Felicia, cl. a XI-a , Colegiul de Industrie Ușoară, m. Bălți
Locul II - Spânu Dana, cl. a XII-a LT Petru Rareș, m.Soroca
Locul II - Chișcă Adriana, cl. a XI-a, Colegiul de Industrie Ușoară, m. Bălți
Locul II - Braga Victoria, cl. a XII-a, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Locul III - Mihailevschi Alexandra, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Locul III - Mihai Colbasevici, cl. a X-a A, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Mențiuni:
Tincu Adrian, cl. a XII-a A, LT Petru Rareș, m. Soroca
Teterea Paula, cl. a XI-a, Colegiul de Industrie Ușoară, m. Bălți
Podureac Diana, cl.a X-a A, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Dolghii Andreea, cl. a X-a, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Spinei Maria, cl. a XII-a, LT Ion Creangă, m. Soroca
Petrușca Dorina, cl. a X-a B, LT Alexandru cel Bun, or. Bender
II. GIMNAZIȘTI
Locul I - Banu Valeriu, cl. a VII-a, LT Mihai Eminescu, s. Sudarca, r. Dondușeni
Locul I - Abujag Cezara, cl. a IX-a B, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Locul I - Eftodie Cleopatra, cl. a VII-a, Gimnaziul Alexandru Lupașcu, com. Volovița, r. Soroca
Locul II - Rotaru Vlada, cl. a VI-a F2, LT Constantin Stere, m. Soroca
Locul II - Pungă Valeria, cl. a VII-a E, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Locul II - Cheptănaru Arina, cl. a VI-a F, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Locul II - Melnițchi Daniela, cl. VIII-a, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Locul III - Martâniuc Sofia, cl. a VI-a F1, LT Constantin Stere, m. Soroca
Locul III - Dumbrăvan Mirela, cl. a VI-a D, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Locul III - Covalciuc Ana, cl. a VIII-a, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Locul III - Zinoviev Anastasia, cl. a VII-a, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Locul III - Vlas Andreea, cl. a VI-a C, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Locul III - Gheorghiță Daniela, cl. a VI-a F, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Mențiuni:
Terzi Daria, cl.a VII-a B, LT Alexei Mateevici, or. Dondușeni
Dodu Cleopatra, cl. a IX-a B, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Movilă Alina, cl. _, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Guțu Cătălin, cl. a VIII-a C, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Malenchii Alina, cl.a VIII-a C, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Coniuc Alexandrina, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Pantelei Mădălina, cl. a IX-a, Gimnaziul nr. 2, or. Drochia
Grosu Mirela-Ionela, cl. a IX-a, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Cojocaru-Țurcan Andreea, cl.a IX-a B, LT Ștefan cel Mare, or. Drochia
Sili Milena, cl. a VIII-a, LT Constantin Stere, m. Soroca
Covalciuc Nicolae, cl. a VI-a, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Nabojenco Ana-Maria, cl. a VII-a E, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Vremea Mihai, cl. a VII-a C, LT Mihai Eminescu, m. Bălți
Surdu Dina, cl. a IX-a B, LT Cotiujenii Mari, r. Șoldănești
Tags

Alte Noutati

LIVE: Radiojurnalul de noapte București
Meteo Chișinău
16,7
Cer senin
Umiditate:62 %
Vint:0,89 m/s
Fri
17
Sat
14
Sun
8
Mon
5
Tue
6

Curs oficial BNM 22 Octombrie 2021

MDL RATĂ TREND
EUR 20.3153 0.1296
USD 17.4523 0.1009
RON 4.1064 0.0282
UAH 0.6640 0.0015
RUB 0.2454 0.0009
Arhivă Radio Chișinău