Rezerviștii Forțelor Armate vor desfășura antrenamente în poligon

  • 22 Iulie 2022 17:26
Rezerviștii Forțelor Armate vor desfășura antrenamente în poligon

Armata Națională va desfășura, în perioada 25-29 iulie, antrenamente cu rezerviștii Forțelor Armate, transmite MOLDPRES.

Șeful Centrului Gestionare Resurse de Mobilizare și a efectivului Armatei Naționale, colonel Octavian Druță a menționat că exercițiul va avea ca scop verificarea cunoștințelor și deprinderilor rezerviștilor, inclusiv prin antrenarea în acțiuni practice de mânuire a armamentului și tehnicii din dotarea Armatei Naționale, scrie MOLDPRES.

Totodată, participanții la exercițiu vor studia regulamentele militare, se vor familiariza cu baza materială de instrucție, tehnica militară și armamentul de infanterie.

Potrivit Ministerului Apărării, despre desfășurarea antrenamentelor, cetățenii au fost informați în prealabil, prin intermediul ordinelor de chemare expediate de Centrele Militar Teritoriale sau Secțiile Administrativ-Militare, la locul unde aceștia au viza de reședință.

Exercițiile cu participarea rezerviștilor Forțelor Armate sunt organizate anual prin Hotărâre de Guvern și în conformitate cu Legea cu privire la rezerva Forțelor Armate și fac parte din programul de pregătire a rezervei de cadre.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Radiojurnal Chișinău
Meteo Chișinău
29,85
Cer fragmentat
Umiditate:43 %
Vint:1,65 m/s
Tue
24
Wed
23
Thu
23
Fri
21
Sat
18
Arhivă Radio Chișinău