Republica Moldova și România vor avea câte o echipă în grupele cupelor europene. Petrocub va juca în Conference League, iar FCSB s-a calificat dramatic în grupele Europea League

• 30 August 08:00

Petrocub Hâncești a cedat cu 1-2 în returul play-off-ului Europa League, jucat aseară pe stadionul Zimbru din Chișinău.

Au marcat: Vladimir Ambros (28) / Spas Delev (78), Rick (90+3).

În meciul tur în Bulgaria, Ludogoreț s-a impus cu un rezultat de 4-0.

Petrocub și-a încheiat evoluția în Europa League. În schimb echipa din Hîncești în premieră va evolua în grupele Conference League.

FCSB s-a calificat în faza principală din Europa League, după 1-0 în returul play-off-ului cu LASK.

Golul partidei jucate pe stadionul Steaua din București a fost marcat de Darius Olaru în minutul 90+3.

În tur, scorul fusese 1-1.

Roș-albaștrii s-au calificat în EL după 7 ani de pauză și sunt singura echipă românească rămasă în cupele europene.