Republica Moldova și Muntenegru au semnat un Memorandum de colaborare în domeniul integrării europene

  • 20 Mai 2025 17:27
Republica Moldova și Muntenegru au semnat un Memorandum de colaborare în domeniul integrării europene

Aflată în vizită oficială în Muntenegru, viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a avut astăzi, 20 mai, o întrevedere cu Filip Ivanović - viceprim-ministru pentru Afaceri Externe și Europene, Maida Gorčević - ministra Afacerilor Europene și Predrag Zenović - negociatorul-șef al Muntenegrului pentru aderarea la UE.

În cadrul discuțiilor a fost evaluată etapa la care se află Republica Moldova și Muntenegru în procesul de negocieri, precum și modul în care cele două state își pot coordona pașii și învăța unele de la altele.

Tot la Podgorica, viceprim-ministra Gherasimov și viceprim-ministrul Ivanović au semnat un Memorandum de colaborare dintre Republica Moldova și Muntenegru.

Memorandumul ne va permite să facem schimb de experiență și să ne sprijinim reciproc, așa încât să avansăm cu încredere pe drumul nostru spre UE”, spus Cristina Gherasimov.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
34,39
Cer senin
Umiditate:39 %
Vint:4,35 m/s
Mon
28
Tue
28
Wed
26
Thu
25
Fri
19
Arhivă Radio Chișinău