Republica Moldova marchează 34 de ani de la aderarea la Organizația Națiunilor Unite
-
02 Martie 19:00
Republica Moldova marchează astăzi 34 ani de la aderarea la Organizația Națiunilor Unite – un moment cu semnificație istorică pentru afirmarea țării noastre ca stat suveran și independent și un prilej de a evidenția parteneriatul solid dintre Republica Moldova și ONU, consolidat de-a lungul a peste trei decenii.
„Apreciem sprijinul constant al ONU pentru avansarea agendei de reforme și a parcursului european al Republicii Moldova, inclusiv prin proiecte în domenii-cheie precum justiția și drepturile omului, sănătatea, protecția socială, dezvoltarea economică durabilă și adaptarea la schimbările climatice.
Cu sprijinul Națiunilor Unite, în ultimii ani au fost renovate instituții de învățământ, a fost modernizat sistemul de asistență socială, au fost acordate compensații pentru atenuarea impactului creșterii prețurilor la resursele energetice, iar oportunitățile economice pentru femei au fost extinse – doar câteva exemple ale contribuției ONU la îmbunătățirea calității vieții cetățenilor”, se arată într-un comunicat al MAE.
Republica Moldova își reafirmă angajamentul de a susține obiectivele majore ale Organizației și de a fi un partener de încredere prin contribuția la menținerea păcii și securității, promovarea democrației și a dezvoltării durabile. De asemenea, țara va continua să înainteze candidaturi naționale pentru funcții în sistemul ONU, consolidând eficiența și reprezentativitatea organizației.
Cu această ocazie, Republica Moldova își exprimă recunoștința față de Corpului diplomatic implicat în promovarea intereselor naționale pe lângă ONU și structurile sale specializate, precum și față de Echipa ONU în Moldova, pentru parteneriatul constant în sprijinul statului de drept, al parcursului european și al creșterii bunăstării sociale.

