Republica Moldova condamnată într-un nou caz la CEDO

  • 22 Decembrie 2014 13:23
Republica Moldova condamnată într-un nou caz la CEDO

Republica Moldova a fost condamnată pentru tortură de Curtea Europeană pentru Drepturile Omului și va trebui să achite 30 de mii de euro.

 

Reclamanții sunt doi frați care au fost supuși torturii, aflându-se în custodia poliției în luna august a anului 2011. Ei au fost reținuți, fiind acuzați de comiterea unei infracțiuni și au fost maltratați de polițiști pentru a-și recunoaște vina, se arată într-un comunicat al Asociație Promolex, care i-a reprezentat în fața curții.

Aflați în custodia poliției, cei doi frați nu au beneficiat de asistență medicală, se mai arată în comunicat.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
27,18
Nori împrăștiați
Umiditate:45 %
Vint:3,31 m/s
Fri
24
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
26
Arhivă Radio Chișinău