Republica Moldova a cucerit patru medalii la Europenele U22 de box. Vasile Cebotari a devenit campion european

  • 20 Noiembrie 2023 13:18
Republica Moldova a cucerit patru medalii la Europenele U22 de box. Vasile Cebotari a devenit campion european

Lotul național de box a obținut mai multe medalii la Campionatul European, rezervat sportivilor cu vârsta sub 22 de ani, transmite MOLDPRES.

Pugilistul Vasile Cebotari a devenit campion european. El a obținut patru victorii în categoria de greutate 71 kg, cu reprezentanți din Portugalia, Croația, Serbia și Spania.

Alți doi reprezentanți ai țării noastre, Mihai Porombac (48 kg) și Nicolai Burduja (+92 kg) au intrat în posesia medaliilor de bronz.

Pe tabloul feminin, cel mai bun rezultat l-a înregistrat Daria Cozorez. Sportiva din Tiraspol a disputat finala categoriei de +81 kg și a devenit vicecampioană continentală.

La Campionatul European de box, desfășurat în Muntenegru, au evoluat circa 300 de boxeri din 32 de țări.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
19,4
Nori împrăștiați
Umiditate:76 %
Vint:1,98 m/s
Fri
24
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
26
Arhivă Radio Chișinău