Republica Moldova a câștigat trei medalii la turneul internațional ”Bocskai Istvan Memorial”

• 13 Februarie 2017 08:30

Trei pugiliști din Republica Moldova revin acasă cu medalii de la turneul internațional ”Bocskai Istvan Memorial” încheiat duminică, 12 februarie a.c., la Debrecen (Ungaria).

Dumitru Galagoț (64 kg) și Alexei Zavatin (+91 kg) au cucerit medaliile de argint în categoriile lor de greutate, iar Mihail Cvasiuc (60 kg) a obținut bronzul.

În semifinale, Dumitru Galagoț a trecut de Maksim Visloukh din Belarus, iar în lupta pentru medalia de aur a cedat în fața reprezentantului gazdelor ungurul Richard Konnyu. Alexei Zavatin a dispus în penultimul act al competiției de croatul Marin Mindoljevic, iar în finală a fost învins de ucraineanul Viktor Vikhrist.

Alți trei boxeri moldoveni au înregistrat rezultate mai slabe. Veaceslav Gojan (56 kg) și Victor Carapcevschi (75 kg) au suferit înfrângeri în preliminarii fiind învinși de sportivi din China, respectiv, Slovenia, iar Vasile Belous (69 kg) după ce a repurtat victorie în prima rundă, a fost învins în sferturi de un pugilist chinez.