Regele Mihai I a primit titlul Doctor Honoris Causa

  • 23 Octombrie 2012 16:13
Regele Mihai I a primit titlul Doctor Honoris Causa

Academia de Studii Economice din București i-a conferit, marți, 23 octombrie, Regelui Mihai titlul de "Doctor Honoris Causa", cu ocazia aniversării zilei de naștere, transmite Radio România Actualități.

De altfel, începând de marți și până la sfârșitul săptămânii, vor avea loc, în țară, mai multe evenimente dedicate fostului suveran al României, care împlinește, joi, 25 octombrie, 91 de ani.

Titlul de "Doctor Honoris Causa" a fost înmânat Principesei Margareta și Principelui Radu, reprezentanții Regelui Mihai, la ceremonie.

Conferit în ședința Senatului universitar din 6 august 2012, titlul de "Doctor Honoris Causa" a fost acordat Regelui Mihai I al României, în semn de prețuire și recunoștință pentru promovarea valorilor morale și culturale autentice.

Distincția a fost decernată și pentru rolul istoric pe care l-a avut Regele Mihai I în momente de cumpănă din istoria românilor.

La ceremonia sobră, deschisă de imnul regal, în Aula Magna a Academiei de Studii Eonomice din București, au participat membrii Senatului Universității, reprezentanți ai mediului academic și foarte mulți tineri studenți.

Regele Mihai s-a născut pe 25 octombrie 1921, la Sinaia, iar prima sa domnie a început în 1927, la 6 ani, după moartea bunicului său, Regele Ferdinand I.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
19,53
Cer fragmentat
Umiditate:73 %
Vint:1,76 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
22
Sat
22
Sun
23
Arhivă Radio Chișinău