Radu Albot s-a calificat în turul doi la un turneu din Germania

  • 01 Iunie 2016 18:10
Radu Albot s-a calificat în turul doi la un turneu din Germania

Radu Albot a început cu dreptul evoluția la turneul Challenger din orașul german Furth.

Cel mai bun tenismen moldovean l-a eliminat pe Thiemo de Bakker, al șaptelea favorit al competiției, după 6-3, 6-2, transmite IPN.

În cariera sa olandezul a câștigat turneul de Mare Șlem de la Wimbledon printre juniori în 2006. În runda a doua Albot îl va întâlni pe Guilherme Clezar. Brazilianul l-a învins cu 6-3, 6-0 în etapa inaugurală pe unul dintre favoriții publicului, neamțul Matthias Bachinger.

Până acum Albot și Clezar nu s-au duelat niciodată. Câștigătorul turneului de la Furth va primi 90 de puncte ATP și 6150 de dolari.

Tags

Alte Noutati

LIVE: MUZICĂ
Meteo Chișinău
26,64
Cer fragmentat
Umiditate:66 %
Vint:1,61 m/s
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Tue
28
Wed
29
Arhivă Radio Chișinău