R. Moldova, pe podium la Campionatul European de Sambo: Lotul național a obținut încă 11 medalii

• 24 Aprilie 2023 13:27

Lotul Național de Sambo al Republicii Moldova a obținut încă 11 medalii la Campionatul European de Sambo (cadeți și juniori). Concursul s-a desfășurat în or. Haifa, Israel, transmite Ministerul Educației și Cercetării al R. Moldova.

Sportivii noștri au obținut următoarele medalii:
Cadeți: Irina FLOREA – locul 2 (44 kg), Stas IUHNEVICI – locul 3 (47 kg), Ana VLAS – locul 3 (64 kg)
Juniori: Vladislav ZADOINOV - locul 2 (54 kg), Andrei PEATCOVSCI - locul 3 (79 kg), Constantin ZOREA - locul 3 (64 kg), Alina BURGHELEA - locul 3 (80 kg), Mihail URSU - locul 3 (98 kg), Egor NECIPORUC - locul 3 (88 kg), Vitalia TABAC - locul 3 (50 kg) și Vladimir IACOMI - locul 3 (58 kg).

Victoriile sportivilor din Republica Moldova se datorează și muncii antrenorilor Lotului Național de SAMBO, Antrenori Emeriți, Iulii PIATCOVSCI și Mihail FITISCAN precum și ai antrenorilor personali Ghenadii MELIAȘCHEVICI, Serghei NECIPORUC, Oleg STEMPLIUS, Ghenadie ZAVIDEI.

Lotul Național de Sambo își încheie evoluția excelentă la Campionatul European de Sambo, la trei categorii de vârstă; seniori, tineret, juniori și cadeți. Sportivii revin acasă cu 20 de medalii.