Putin moștenește un apartament la Tel Aviv de la fosta sa profesoară evreică de germană Mina Iudițkaia Berliner

  • 07 Februarie 2018 20:35
Putin moștenește un apartament la Tel Aviv de la fosta sa profesoară evreică de germană Mina Iudițkaia Berliner

Președintele rus Vladimir Putin a moștenit un apartament în centrul Tel Avivului de la fosta sa profesoară de germană Mina Iudițkaia Berliner, care a murit în decembrie la vârsta de 96 de ani, scrie site-ul israelian de știri Ynet.

Berliner i-a lăsat apartamentul lui Putin prin intermediul Ambasadei Rusiei, după ce Putin i-a cumpărat locuința profesoarei sale în 2005, potrivit News.ro

Ea a imigrat în Israel pe timpul fostei Uniuni Sovietice, în 1973, însă a urmărit ascensiunea politică a fostului ei elev.

Putin moștenește un apartament la Tel Aviv de la fosta sa profesoară evreică de germană Mina Iudițkaia Berliner

Potrivit Ynet, Putin și profesoara sa s-au întâlnit în 2005, când președintele rus a vizitat Israelul. Ea a întrebat la ambasadă dacă poate să participe la o recepție în onoarea lui Putin. A participat alături de veterani din al Doilea Război Mondial la o întâlnire, la Ierusalim, iar după aceea el a invitat-o la un cei, în privat.

După întâlnire, Berliner, văduvă, a început să primească diverse cadouri de la președintele rus, un ceas și biografia sa din 2000 cu autograf. După aceea, un angajat al Guvernului rus i-a apărut în prag și a condus-o să vadă niște apartamente în centrul Tel Avivului, a declarat ea.

Berliner nu s-a mai aflat în contact cu Putin de când a primit apartamentul, însă i-a trimis felicitări de ziua nașterii în fiecare an, prin intermediul presei ruse.

Ambasada rusă a trimis un reprezentant al funeralii și i-a suportat înmormântarea, potrivit site-ului.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Un pământ și două ceruri cu Ana Bantoș
Meteo Chișinău
21,63
Cer senin
Umiditate:45 %
Vint:7,72 m/s
Mon
11
Tue
13
Wed
11
Thu
11
Fri
11
Arhivă Radio Chișinău