Pugilist din R. Moldova, premiat cu bronz la Campionatul European

• 31 Mai 2022 16:27

La Campionatul Continental, încheiat de curând la Erevan, chișinăuianul Alexandru Paraschiv, care a evoluat la categoria 67 kg, a urcat pe treapta a treia a podiumului.

În lupta pentru a accede în finală, a pierdut în fața viitorului campion european –rusul naturalizat Vakhid Abbasov, reprezentând Serbia la Campionat. Alexandru a fost distins cu medalia de bronz și a fost premiat de Federația Internațională de Box (IBA) cu un certificat de numerar în valoare de 2.500 de dolari SUA.

Medalia câștigată pentru R. Moldova la Campionatul European este rezultatul unor acțiuni comune productive ale Ministerului Educației și Cercetării, Federației de Box și antrenorului Iurie Paraschiv, tatăl lui Alexandru!