Programul evenimentelor cultural-artistice care vor fi organizate de Hramul orașului Chișinău

  • 12 Octombrie 2023 11:39
Programul evenimentelor cultural-artistice care vor fi organizate de Hramul orașului Chișinău

Mai multe evenimente cultural-artistice vor fi organizate cu prilejul Hramul orașului Chișinău, 14 octombrie.

12.10.2023

15:00 – Orașul Chișinău în revista „Dialogica”. Studii urbane, prezintă:  dr. habilitat  Aliona Grati, redactor-șef, Diana Dementieva, membru al colegiului de redacție. 

▪️Locația evenimentului -  Biblioteca Municipală „B. P. Hasdeu”, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, 148. În cadrul aceluiași eveniment va avea loc proiectarea filmului „Biblioteca Municipală „B. P. Hasdeu” în universul Chișinăului.

16:00 – Eveniment dedicat obiceiurilor și tradițiilor de Hram, la Muzeul de Istorie a orașului Chișinău, Sala Panoramică, str. A. Mateevici, 60A. 

13.10.2023

15:00 – Vernisajul expoziției și masă rotundă cu genericul „Patrimoniul Arheologic al Chișinăului”, la Muzeul de Istorie a Orașului Chișinău, str. A. Mateevici, 60A. 

14.10.2023

08:30 – DEPUNERE DE FLORI la Monumentul domnitorului Ștefan cel Mare și Sfânt. 

09:00-10:30 – LITURGHIA DE HRAM de la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului”.

11:00-11:45 – INAUGURAREA SĂRBĂTORII HRAMUL ORAȘULUI CHIȘINĂU (Piața Marii Adunări Naționale).

11:45 – 13:30 – TABLOU FOLCLORIC „Ca la HRAM” (Piața Marii Adunări Naționale) PARTICIPĂ: Orchestra de instrumente aerofone, Maria Iliuț și „Crenguță de Iederă”, Nicolae Gribincea și „Plăieșii”, Ansamblul etnofolcloric model „Romanița”, colective de dansuri populare etc. 

14:00-18:00 – DIVERTISMENT MUZICAL „Orașul meu, iubite Chișinău…” (parcuri / scuaruri renovate din sectoarele capitalei). 

ÎN RECITAL: Colectivele artistice ale Direcției Generale Cultură și Patrimoniu Cultural și colectivele artistice ale centrelor de creație municipale.

18:30–20:00 – CONCERT DE FANFARĂ „În oraș la Chișinău” (Piața Marii Adunări Naționale). 

20:00- 23:00 – „HORA CHIȘINĂULUI” – CALEIDOSCOP MUZICAL (Piața Marii Adunări Naționale). 

20:00-20:45 – „ZDOB și ZDUB”. 

20:45-22:15 – Orchestra municipală de muzică populară condusă de Frații Advahov cu interpreții: Zinaida Julea, Adriana Ochișanu, Gabriel Nebunu, Maria Iliuț și „Crenguță de Iederă”, Ansamblul etnofolcloric „Ștefan-Vodă”, trupa „Brio Sonores” etc. 

22:15-23:00 – recital al trupei „HOLOGRAF”. 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Piese pe alese * Știri
Meteo Chișinău
20,24
Nori împrăștiați
Umiditate:52 %
Vint:4,12 m/s
Mon
16
Tue
17
Wed
18
Thu
19
Fri
19
Arhivă Radio Chișinău