Premierul Dorin Recean s-a întâlnit cu noua ambasadoare a UE în Republica Moldova, Iwona Piórko. Subiectele discutate

  • 09 Septembrie 16:16
Premierul Dorin Recean s-a întâlnit cu noua ambasadoare a UE în Republica Moldova, Iwona Piórko. Subiectele discutate Sursa foto: Guvernul Republicii Moldova

Prim-ministrul Dorin Recean a avut o întrevedere cu noua ambasadoare a Uniunii Europene în Republica Moldova, Iwona Piórko. Discuțiile s-au axat pe colaborarea bilaterală și pe impactul proiectelor sprijinite de UE în Moldova.

Potrivit Guvernului, proiectele europene au contribuit semnificativ la dezvoltarea infrastructurii, securitatea energetică și îmbunătățirea calității vieții cetățenilor.

Premierul a reafirmat angajamentul autorităților de la Chișinău pentru accelerarea procesului de aderare la Uniunea Europeană, subliniind sprijinul constant oferit de partenerii europeni.

Prioritățile comune includ avansarea reformelor esențiale, consolidarea instituțiilor democratice și agenda pentru pace, stabilitate și viitorul european al Republicii Moldova.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Obiectiv, România!
Meteo Chișinău
29,24
Cer senin
Umiditate:28 %
Vint:1,54 m/s
Wed
20
Thu
21
Fri
21
Sat
22
Sun
19
Arhivă Radio Chișinău