Preliminariile Ligii Europa | Zaria a pierdut și returul cu Apollon

• 21 Iulie 2017 09:34

Zaria a fost eliminată din Liga Europei. Formația din Bălți a pierdut și returul cu Apollon (Cipru), scor 1-2, din cadrul turului doi preliminar al competiției, transmite IPN.

Apollon a deschis scorul pe stadionul Zimbru în minutul 44. Brazilianul Alex da Silva a transformat o lovitură de la 11 metri. Zaria a restabilit egalitatea în minutul 47, prin fundașul Maxim Focșa. În minutul 76, gazdele au rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Vadim Rață, iar patru minute mai târziu, mijlocașul maltez Andre Schembri a stabilit scorul final.

„Nivelul echipei Apollon este mai ridicat. Noi am evoluat după cum am putut. Am încercat să ieșim la joc, nu doar să ne apărăm. Adversarii ne-au arătat cum se joacă fotbal. Este o experiență pentru noi”, a declarat la conferința de presă antrenorul echipei Zaria, Vlad Goian.