Preliminariile CM de fotbal: Naționala Moldovei a pierdut în fața Austriei

• 02 Septembrie 2021 09:05

Naționala de fotbal a Moldovei a suferit a treia înfrângere consecutivă în preliminariile Campionatului mondial. Echipa antrenată de italianul Roberto Bordin a cedat miercuri seara pe stadionul Zimbru din Chișinău în fața reprezentativei Austriei, scor 0-2.

Tricolorii s-au apărat destul de bine aproape pe durata întregii partidei, cu excepția prelungirilor de timp ale ambelor reprize când oaspeții au marcat cele două goluri. La capătul primei reprize a înscris Christoph Baumgartner (min. 45+1), iar în ultimul minut de joc a marcat Marko Arnautovic (min. 90+4).

După patru meciuri disputate în preliminarii, naționala Moldovei rămâne cu doar un punct și ocupă ultimul loc în grupă. Următoare două meciuri tricolorii le vor disputa în deplasare: pe 4 septembrie cu Scoția și pe 7 septembrie cu Insulele Feroe.