Petrocub se menține pe primul loc în Divizia Națională

• 22 Noiembrie 2021 10:07

Sfântul Gheorghe a întrerupt seria din șapte înfrângeri consecutive în meciurile cu Petrocub. De această dată, „sfinții” au remizat, scor 1-1, transmite IPN.

Echipa antrenată de Stanislav Luca a început mai bine meciul de la Hâncești și putea deschide scorul deja în primul minut prin Stînă. Micuțul mijlocaș a înscris în minutul 15. Peste 10 minute, Petrocub a egalat după o fază fixă. Ambros a executat cornerul, iar Svinarenco a trimis nefericit mingea în propria poartă. În minutul 59, Sandu l-a faultat pe Suvorov în careu, iar arbitrul a dictat penalty. Același Suvorov a executat, dar Meira a parat o nouă lovitură de la 11 metri. Pe final, Sergiu Platica putea să aducă victoria pentru gazde, dar șutul său a fost respins în corner.

Petrocub și-a păstrat prima poziție în clasament, având un punct avans față de Sheriff și Milsami. Sfîntul Gheorghe se află pe locul 4.