Peste 870 de milioane de lei, încasate de Serviciul Vamal în ultima săptămână
-
25 Mai 11:40
Încasările Serviciului Vamal la bugetul de stat se ridică la peste 871 milioane de lei, în perioada 18-24 mai.
De la persoanele fizice, care au introdus bunuri a căror valoare în vamă depășește limita neimpozabilă, au fost încasate plăți de circa 22,5 milioane de lei.
Banii colectați de la contribuabili sunt vărsați direct în bugetul de stat și redistribuiți pentru salarii, dezvoltarea infrastructurii, proiecte sociale ș.a.
De asemenea, pe parcursul săptămânii trecute, au fost perfectate 11.792 de declarații vamale, iar fluxul mijloacelor de transport a constituit 74.006 traversări. Cele mai tranzitate posturi vamale rămân a fi Leușeni și Sculeni, cu 15.853 și, respectiv, 13.360 de traversări.
De menționat că, de la începutul anului, Serviciul Vamal a colectat la bugetul de stat circa 16 miliarde de lei.

