Peste 50 de persoane au murit în Japonia din cauza caniculei, iar alte 18.000 sunt spitalizate

  • 06 August 2019 15:17
 Peste 50 de persoane au murit în Japonia din cauza caniculei, iar alte 18.000 sunt spitalizate

Autoritățile din Japonia au anunțat că 57 de persoane și-au pierdut viața din cauza caniculei, iar cifrele oficiale relevă că alte 18.000 de persoane au fost internate în spital săptămâna trecută, de trei ori mai mulți decât în săptămâna anterioară, scrie Rador.

Majoritatea deceselor s-au înregistrat în Hokkaidō, insulă în nordul Japoniei, informează BBC. 

Sursa:Rador

Tags

Alte Noutati

LIVE: Colecția de Jazz cu Daniela Nicolae
Meteo Chișinău
25,18
Cer fragmentat
Umiditate:71 %
Vint:1,27 m/s
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Tue
28
Wed
29
Arhivă Radio Chișinău