Peste 30 de primari din Republica Moldova au participat la sesiuni de instruire la Budapesta

  • 11 Septembrie 2024 19:27
Peste 30 de primari din Republica Moldova au participat la sesiuni de instruire la Budapesta

Peste 30 de primari din Republica Moldova au participat în perioada 9-10 septembrie curent la sesiuni de instruire desfășurate la Budapesta, Ungaria, informează MOLDPRES.


Schimbul de experiență a fost organizat de Academia Diplomatică din Ungaria, în comun cu Ministerul Afacerilor Externe și Comerțului Exterior al Ungariei.

Agenda evenimentului a inclus subiecte de interes major precum: strategiile europene din domeniul „Servicii Publice”, tehnicile de negociere, oportunitățile de extindere și viitorul UE.

„Aceste instruiri reprezintă o oportunitate esențială pentru aprofundarea cunoștințelor de integrare europeană și oferă o viziune mai largă asupra dezvoltării comunităților locale”, a anunțat Biroul pentru Integrare Europeană.

Astfel, primarii au deprins tehnici europene de dezvoltare a localităților, aplicabile în comunități. Acțiunea a fost posibilă grație suportului partenerilor, GIZ Moldova.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Știri* Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
19,4
Cer senin
Umiditate:86 %
Vint:1,46 m/s
Sun
26
Mon
28
Tue
29
Wed
26
Thu
26
Arhivă Radio Chișinău