Parlamentul European cere Consiliului European să accelereze începerea negocierilor de aderare a Republicii Moldova la UE. Rezoluția, adoptată cu o majoritate largă

  • 10 Septembrie 15:02
Parlamentul European cere Consiliului European să accelereze începerea negocierilor de aderare a Republicii Moldova la UE. Rezoluția, adoptată cu o majoritate largă

Parlamentul European, întrunit în ședință plenară astăzi, 10 septembrie 2025, a adoptat o rezoluție prin care își reafirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova în fața amenințărilor hibride și a interferențelor din partea Rusiei.

De asemenea, rezoluția recunoaște progresele făcute de Republica Moldova pe calea aderării la UE și solicită Consiliului European să accelereze deschiderea negocierilor de aderare.

„Apreciem angajamentul exemplar și progresele constante ale Republicii Moldovei în ceea ce privește reformele legate de aderarea la UE, în ciuda provocărilor interne și externe semnificative – inclusiv războiul de agresiune de amploare al Rusiei împotriva Ucrainei și amenințările hibride țintite ale Rusiei împotriva Republicii Moldovei – care au făcut posibilă începerea negocierilor de aderare în iunie 2024, la doar șase luni de la decizia relevantă a Consiliului European din 14 decembrie 2023 și la mai puțin de doi ani de la cererea Republicii Moldovei de aderare la UE din 3 martie 2022.

Invităm Consiliul și Comisia să respecte principiul bazat pe merit prin evaluarea individuală a fiecărei țări candidate, asigurându-se că progresele înregistrate în etapele de aderare, inclusiv deschiderea capitolelor de negociere, sunt determinate de propriile realizări și circumstanțe.

Reafirmăm sprijinul neclintit pentru perspectivele Republicii Moldovei de aderare la UE.

Îndemnăm, de asemenea, Consiliul să deschidă rapid negocierile de aderare privind Clusterulreafimră  1 (aspecte fundamentale), recunoscând progresele substanțiale ale Republicii Moldovei în promovarea reformelor cruciale.”, se arată în rezoluția adoptată de Parlamentul European.

Rezoluția a fost adoptată cu votul a 490 de europarlamentari. 65 de eurodeputați au voitat împotrivă, în timp ce 86 s-au abținut de la vot.

Citiți și: Dezbateri în Parlamentul European privind susținerea Republicii Moldova în procesul de aderare la UE. Marta Kos: „Există toate condițiile necesare ca să deschidem primul cluster de negociere”

Tags

Alte Noutati

LIVE: Dor de izvor cu Maria Mocanu
Meteo Chișinău
22,74
Cer senin
Umiditate:47 %
Vint:6,69 m/s
Thu
21
Fri
19
Sat
20
Sun
19
Mon
19
Arhivă Radio Chișinău