Paradă militară la Tiraspol, la 30 de ani de la secesiunea așa-zisei republici moldovenești nistrene

  • 02 Septembrie 2020 10:17
Paradă militară la Tiraspol, la 30 de ani de la secesiunea așa-zisei republici moldovenești nistrene

Astăzi se împlinesc 30 de ani de la secesiunea așa-zisei republici moldovenești nistrene (r.m.n.).

Cu această ocazie, autoritățile nerecunoscutei r.m.n. au organizat astăzi la Tiraspol o paradă militară cu defilare de tancuri și aruncătoare de proiectile de tip ”Katiusha” din perioada celui de-al doilea război mondial. În discursul său liderul separatist Vadim Krasnoselski a adus elogii și mulțumiri Federației Ruse pentru susținerea acordată și pentru așa-zisa ”prietenie frățească”.

În Piața Centrală din Tiraspol, Piața Suvorov, alături de bicolorul roșu-verde al regiunii separatiste, au fost arborate și drapele ale Federației Ruse. Amintim că la 2 septembrie 1990, regiunea din stânga Nistrului și-a proclamat independența față de autoritățile constituționale ale Rep. Moldova.

Așa-zisa r.m.n. nu a fost recunoscută oficial de către comunitatea internațională

Tags

Alte Noutati

LIVE: Știri
Meteo Chișinău
29,4
Cer fragmentat
Umiditate:47 %
Vint:1,74 m/s
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Tue
28
Wed
29
Arhivă Radio Chișinău