Ora de Vârf | Ion Tăbârță, despre Planul de Acțiune al Consiliului Europei pentru R. Moldova: „Va apropia R. Moldova de standardele Uniunii Europene” (Audio)

  • 12 Februarie 16:25
0%
00:00:00
00:00:00

Vizita secretarului general al Consiliului Europei la Chișinău are loc într-un nou context, în care Republica Moldova începe negocierile de aderare cu UE. Analistul politic Ion Tăbârță a explicat pentru Radio Chișinău că pe parcursul a 30 de ani Consiliul Europei a asistat Republica Moldova pe calea democratizării și a au avut o colaborare foarte strânsă cu Chișinăul.

Planul care va fi lansat astăzi pentru următorii trei arată că în continuare Consiliul Europei va asista Republica Moldova pe o serie de reforme importate, deja în procesul aderării la UE.

„Consiliul Europei continuă să sprijine efortul Republicii Moldova pe o serie de schimbări instituționale importante. Actualul plan neapărat va reieși din faptul că Republica Moldova a devenit țară candidat de a se integra în Uniunea Europeană. Eforturile Consiliului Europei vor veni să sprijine Republica Moldova în a promova o serie de reforme, o serie de schimbări ca să apropie Republica Moldova de standardele Uniunii Europene. De aceea, în acest plan, 2025-2028, statul de drept, justiția, drepturile fundamentale au un rol foarte, foarte important”, a declarat analistul Ion Tăbârță. 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Obiectiv, România!
Meteo Chișinău
-0,6
Cer senin
Umiditate:50 %
Vint:2,06 m/s
Thu
0
Fri
3
Sat
-0
Sun
-1
Mon
-3
Arhivă Radio Chișinău