OMS avertizează cu privire la o „epidemie” mondială de boli netransmisibile

  • 01 Iunie 2018 14:21
OMS avertizează cu privire la o „epidemie” mondială de boli netransmisibile

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) face apel la guvernele din întreaga lume să facă mai mult pentru a preveni ceea ce ea numește o "epidemie de boli netransmisibile".

OMS a declarat că bolile netransmisibile, precum cancerul, bolile de inimă, diabetul și bolile mintale, sunt responsabile pentru 41 de milioane de decese pe an. Cifra reprezintă peste 70% din totalul morților premature la nivel global.

Sursa: Rador

Tags

Alte Noutati

LIVE: Piese pe alese * Știri
Meteo Chișinău
33,62
Cer senin
Umiditate:41 %
Vint:3,79 m/s
Mon
28
Tue
29
Wed
26
Thu
24
Fri
20
Arhivă Radio Chișinău