OMS a comunicat că utilizarea plasmei sanguine de la persoane care au avut COVID-19 nu îi ajută pe pacienții cu coronavirus

  • 07 Decembrie 2021 09:13
OMS a comunicat că utilizarea plasmei sanguine de la persoane care au avut COVID-19 nu îi ajută pe pacienții cu coronavirus

Organizația Mondială a Sănătății s-a pronunțat împotriva utilizării plasmei sanguine care conține anticorpi de la persoane care s-au însănătoșit recent după COVID-19, pentru tratarea pacienților care suferă de această boală.

OMS a susținut că dovezile actuale demonstrează că utilizarea acesteia nu crește rata de supraviețuire și nu reduce necesitatea utilizării ventilatoarelor.

Sursa: RADOR/BBC

Tags

Alte Noutati

LIVE: Lumina cuvântului * Muzică
Meteo Chișinău
30,52
Cer senin
Umiditate:43 %
Vint:0,45 m/s
Mon
28
Tue
29
Wed
27
Thu
26
Fri
22
Arhivă Radio Chișinău