OMS a comunicat că utilizarea plasmei sanguine de la persoane care au avut COVID-19 nu îi ajută pe pacienții cu coronavirus

  • 07 Decembrie 2021 08:51
OMS a comunicat că utilizarea plasmei sanguine de la persoane care au avut COVID-19 nu îi ajută pe pacienții cu coronavirus

Organizația Mondială a Sănătății s-a pronunțat împotriva utilizării plasmei sanguine care conține anticorpi de la persoane care s-au însănătoșit recent după COVID-19, pentru tratarea pacienților care suferă de această boală, scrie Rador.

OMS a susținut că dovezile actuale demonstrează că utilizarea acesteia nu crește rata de supraviețuire și nu reduce necesitatea utilizării ventilatoarelor.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Confluențe Românești cu Radio România Internațional
Meteo Chișinău
26,81
Cer acoperit de nori
Umiditate:57 %
Vint:3,28 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
24
Sun
25
Mon
27
Arhivă Radio Chișinău