O nouă victorie pentru naționala de fotbal a Republicii Moldova în Liga Națiunilor UEFA, dar tricolorii ratează promovarea în Liga C

• 25 Septembrie 2022 17:59

Naționala de fotbal a Republicii Moldova a trecut cu 2-0 de selecționata din Liechtenstein, în ultima partidă din Liga D, Grupa 1, a Ligii Națiunilor UEFA. Victoria nu a ajutat selecționata Republicii Moldova să promoveze în Liga C, elevii lui Serghei Cleșcenco terminând grupa pe locul secund.

Ambele goluri ale selecționatei Republicii Moldova au fost marcate de Victor Stînă, în minutele 2 și 4 ale prelungirilor dictate de arbitrii.

În celaltă partidă a grupei, decisivă pentru promovarea în Liga C, Andorra și Letonia au încheiat la egalitate, 1-1, rezultat suficeint pentru baltici să evolueze în sezonul viitor în liga superioară.

Cu 4 victorii, un rezultat de egalitate și un eșec, tricolorii s-au clasat pe poziția secundă în grupă, cu același număr de puncte cu letonii, dar cu rezultate directe mai slabe, 2-4 la Chișinău și 2-1 la Riga.