O nouă misiune de deminare în sudul R.Moldova, anunță Ministerul Apărării

  • 19 Octombrie 2020 09:54
O nouă misiune de deminare în sudul R.Moldova, anunță Ministerul Apărării

O nouă misiune de deminare a avut loc în sudul R.Moldova, anunță Ministerul Apărării.

Locotenentul major Aliona Bezman, șefa echipei de deminare din Brigada Dacia, dislocată la Cahul, a identificat și neutralizat 3 proiectile de artilerie de 76 mm și respectiv 85 mm, și 518 cartușe de calibrul 545 la Gura Galbenei, pe teritoriul unui depozit de colectare a metalului uzat.

Pentru nimicirea munițiilor, ea a identificat o zona adecvată acțiunii în afara orașului Cimișlia.

Aliona Bezman este unica femeie șefă a unei echipe de deminare din Armata Națională și participă la toate solicitările de specialitate de la sudul R.Moldova.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Ascultă&Călătorește cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
21,07
Cer senin
Umiditate:65 %
Vint:2,04 m/s
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
29
Wed
27
Arhivă Radio Chișinău