Numărul de tineri care fac studii superioare în R. Moldova a crescut cu 7% într-un an

  • 29 Decembrie 2025 16:40
Numărul de tineri care fac studii superioare în R. Moldova a crescut cu 7% într-un an

Pentru al doilea an consecutiv se înregistrează o creștere a numărului de tineri care aleg să urmeze studii superioare în Moldova. Comparativ cu 2024, admiterea la programele de licență în instituțiile de învățământ din țară a crescut cu 7%. Informațiile au fost comunicate de către ministrul educației și cercetării, Dan Perciun, în cadrul unei conferințe de presă.

Dan Perciun a menționat că, în acest an, șase din zece absolvenți ai claselor a XII-a au decis să își continue studiile în țară, iar obiectivul strategic este ca, până în 2028-2029, șapte din zece absolvenți să aleagă Moldova drept destinație de studii, transmite IPN.

Potrivit ministrului, în acest an a fost înregistrat cel mai mare număr de tineri care au ales profesia de pedagog, după absolvirea facultăților și a colegiilor pedagogice din 2018 încoace.

Dan Perciun a declarat că un proces important, chiar critic, pentru sistem îl reprezintă revizuirea și îmbunătățirea curriculumului școlar. Oficialul a precizat că anul acesta a fost evaluat curriculumul la toate disciplinele școlare, astfel că în anul viitor să se purceadă la elaborarea unui noi curriculum școlar.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Deschis în week-end
Meteo Chișinău
25,29
Cer senin
Umiditate:54 %
Vint:2,79 m/s
Sun
26
Mon
28
Tue
29
Wed
26
Thu
26
Arhivă Radio Chișinău