Nu omorâți presa de limbă română din Republica Moldova, îi cere Eugen Tomac premierului Viorica Dăncilă
-
02 Iunie 2019 17:12
![Nu omorâți presa de limbă română din Republica Moldova, îi cere Eugen Tomac premierului Viorica Dăncilă Nu omorâți presa de limbă română din Republica Moldova, îi cere Eugen Tomac premierului Viorica Dăncilă](https://media.radiochisinau.md/image/201906/640x360/3651d3fecab666035bf43538093033fd.jpg)
Liderul PMP, Eugen Tomac, îi cere premierului României, Viorica Dăncilă, să nu omoare presa de limbă română din Republica Moldova, el afirmând că mass-media de limba română din Basarabia este în moarte clinică din cauza reducerii substanțiale a finanțării acordate de statul român.
Într-o scrisoare adresată Vioricăi Dăncilă, Tomac spune că, în contextul în care limba română este limba oficială a Republicii Moldova și aproape o treime din populația acestei țări are și cetățenie română, mass-media de limba română de peste Prut este în moarte clinică din cauza reducerii substanțiale a finanțării acordate de statul român.
Astfel, cele mai importante publicații de limbă română, cum ar fi revistele “Limba Română” și “Contrafort”, respectiv “Ziarul de Gardă” și ziarul “Timpul”, precum și unele posturi românești de televiziune sau radio sunt în imposibilitate de a funcționa sau trăiesc la limita supraviețuirii, arată Tomac, candidat pe poziția a doua din partea PMP la alegerile europarlamentare.
În același timp, potrivit acestuia, mass-media de limba rusă de la Chișinău, folosită de Federația Rusă ca armă în războiul informațional, este înfloritoare, iar voința politică a liderilor din stânga Prutului nu e să schimbe ceva, ci dimpotrivă, să eternizeze influența Moscovei în Republica Moldova.
El îi cere "imperativ" premierului să nu se transforme în groparul presei de limba română de la Chișinău și să solicite Guvernului pe care îl conduce să aloce sumele necesare revigorării mass-media de limbă română din Republica Moldova.
Sursa: HotNews.ro